SINGULARCH: Hyperspandrel (Soul, KR) | Off Grid: Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš

Táto prednáška bude o niečo špeciálnejšia. Okrem toho, že k nám priletí hosť až zo Seoulu, z Južnej Kórei, má ateliér HYPERSPANDREL úplne svojský charakter sebareprezentácie, a to od teoretických plánov na báze osobností, až po názory konfrontujúce súčasnú a “sem-tam” absurdnú realitu nie len architektúry.

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na pokračovanie prednášok a diskusií z cyklu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov – www.singularch.sk.

Vo štvrtok 23.06.2022 sa po dvoch rokoch stretneme na Noci architektúry a dizajnu na pôde rovnomennej Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Program je naozaj bohatý a jedným z jeho bodov bude aj SINGULARCH. Súčasťou bude aj diskusia s názvom Off Grid s lokálnymi aktérmi. O témach alternatívneho spôsobu života, o výnimočnosti odlišného prostredia a o jeho vplyve na osobnú kreatívnu tvorbu sa s moderátorom Martinom Zaičkom porozprávame spoločne s Katkou Príkopskou z ateliéru toito architekti, s Martinom Malachovským z krajinno-architektonického štúdia Mills a architektom Jurajom Harišom z Novej Cvernovky.

SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services (KR)
23. 06. 2022 / Fakulta architektúry a dizajnu STU, Námestie slobody 19, Bratislava
18:00 | Off Grid: Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš | Diskusia v slovenskom jazyku
19:00 | Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR) | Prednáška v anglickom jazyku

Vstup voľný.

Organizuje Čerstvé Ovocie – www.cerstveovocie.sk v spolupráci s občianskym združením Archtung – www.archtung.sk
Hlavný partner podujatia: Fakulta architektúry a dizajnu STU
Sériu prednášok SINGULARCH z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
S finančnou podporou: Nadácia mesta Bratislavy
Mediálni partneri: Rádio_FM | Archinfo portál - architektúra, architekti, diela | CITYLIFE.SK | YIM.BA - Yes In My Bratislava | Atrium – Magazín pre kultúru bývania, dizajn a architektúru

Hyperspandrel Solutions & Architectural Services – https://hyperspandrel.com

„Snažíme sa vytvárať fantastické priestory, ktoré je zábavné čistiť a ktoré sa dajú ľahko vetrať. Je to preto, že zatiaľ čo my, ako väčšina ľudí, túžime po zložitých interiérových dekoráciách, dramatickom architektonickom rozmazaní medzi interiérom a exteriérom a ukážkach exotických materiálov, keď sa s nimi skutočne stretneme, nemôžeme si pomôcť, ale myslíme si, že „človeče!“, tieto priestory sú takmer príliš dokonalé pre naše chaotické telá“.

Hyperspandrel začal ako vtip. Názov bol pôvodne vytvorený v roku 2017 z niekoľkých dôvodov:

a) Keďže sme Ázijci, nemohli sme si módne založiť kanceláriu podľa svojich mien. Nemohli sme riskovať, že názov ako „Chon Lee Chow Studios“ bude pomýlený s miestnou čínskou reštauráciou.

b) Odklonil sa od epidémie používania trojpísmenových skratiek alebo všeobecných fráz ako BUREAU alebo OFFICE.

c) Hyper dodal, že extra „pizazz“ , rovnako ako inými slovami, ako napríklad Hyperdrive, Hyperreality, Hyperspace, Hyperbeam.

Meno zostalo v súkromnej tabuľke, neskôr ako zástupný účet na Instagrame, až kým sa v roku 2020 nestalo právnickou osobou, keďže sa s menom spájalo množstvo skutočnej práce. Entita existuje ako plynulá sieť voľne zaviazaných aliancií vytvorených medzi e-mailmi, stretnutiami zoomu a kávovými sedeniami, ktoré v konečnom dôsledku dosahujú sofistikované architektonické návrhy, inštalácie, módne predmety a myšlienky.

Súčasnými komplicmi sú Jaewoo Chon a Antariksh Tandon. V septembri 2021 sa zúčastnili na Bienále architektúry a urbanizmu v Soule, na jednej z najdôležitejších svetových prehliadok architektonických ideí od pandémie COVID-19. Architektúra reprezentovaná na medzinárodných feedoch presahuje hranice toho, o čom naša disciplína vôbec je.

Off Grid: Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček

Naše kreatívne remeslá ovplyvňuje každý deň nekonečné množstvo aspektov. No jedným z najzákladnejších sú rôznorodé pracovné prostredia, ktoré sú prepletené s naším spôsobom života. Počas dvoch rokoch pandémie sa vśetkým z nás formovalo prostredie a kreatívne procesy v ňom. Veľký vplyv odstrihnutia sa od svojho bežného aktívneho prostredia nás nasmeroval na hľadanie alternatívy pre vytvorenie nie len lepšieho pracovného prostredia, no spôsobu fungovania, či už v jadre spoločnosti, na jej pokraji, alebo mimo nej.

V našom tvorivom prostredí existujú jednotlivci, ktorí svojím vlastným prístupom vytvorili svoje alternatívne útočisko v pokojnejších končinách. Či už vo forme bývania na vidieckej periférii mesta, alebo zveľaďovaní komunitného prostredia na pokraji hlavného mesta, či rastu rodinného života schovaného v lese. O témach tohto alternatívneho spôsobu života, o výnimočnosti odlišného prostredia a o jeho vplyve na osobnú kreatívnu tvorbu sa s moderátorom Martinom Zaičkom porozprávame spoločne s Katkou Príkopskou z ateliéru toito architekti, s Martinom Malachovským z krajinno-architektonického štúdia Mills a architektom Jurajom Harišom z Novej Cvernovky.

Katarína Príkopská je architekta z ateliéru Toito, kde tvoria spoločne s Ivanom Príkopským, Tomášom Szoke a ďalšími šikovnými kolegami. V súčasnosti ateliér pracuje na zadaniach najmä s malými, veľmi osobnými mierkami. Ateliér TOITO sa venuje najmä téme bývania, vytvára riešenia, v ktorých prehodnocuje realitu bývania a usiluje vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny užívateľov.

“Tam, kde je tendencia k dizajnu, hľadáme architektúru.“ Bývanie mimo štandardný rámec plochy, rozpočtu, zaužívaných vzťahov a predstáv je nosná téma ateliéru TOITO. Súčasťou ich výnimočnej tvorby je aj montovaný dom v záhradkárskej oblasti v Bernolákove, v ktorom spoločne rodina Príkopských s tromi deťmi obýva záhradu v pokojnej atmosfére vidieka. „Ovocné stromy, zeleninové záhony, hydina, v noci tma...“

Martin Malachovský je architekt pôsobiaci v krajinno – architektonickom ateliéri Mills. „Sme malý, ale dynamický ateliér so zameraním na prieniky architektúry a krajinného dizajnu. Baví nás striktnosť architektúry, ale aj organickosť krajiny.“ Tvorba ateliéru Mills je charakteristická zanieteným hľadaním vzácneho vzťahu životného prostredia s okolitým prírodným prostredím a to aj prostredníctvom veľmi naratívnej grafickej výpovede. Martin nám porozpráva aj o tom, ako spoločne so Zuzkou a ich synom fungujú mimo urbánneho prostredia metropoly a ako tento alternatívny spôsob života vplýva na ich spoločnú tvorbu.

Juraj Hariš pôsobí ako architekt a aktivista v komunite Novej Cvernovky. „Som teraz niečo ako stavbyvedúci a niekedy projektant Novej Cvernovky, areálu na Račianskej. Starám sa aj o záhradu, ale nie som na to pravdaže sám”. Je zanietený pre cirkulárnu ekonomiku, návrat do bodu nula, do momentu, v ktorom odpad neexistuje. Okrem výskumu “sute” a možnosti vytvárania stavebných blokov z jej materiálov sa venuje kompostovaniu a iným procesom, ktoré navracajú materiály do systému, namiesto ich vypudzovania po jednom či dvoch použitiach. Nejde o nasledovanie trendu či krátkodobé nadšenie, ale o nastavenie mysle a životný postoj. Práve preto je často iniciátorom komunitných aktivít a motivuje ľudí zapájať sa do nich.

Noc architektúry a dizajnu
https://fb.me/e/1PsTdzzbS

Fakulta architektúry a dizajnu STU, Archtung, Študentský parlament FAD a Čerstvé Ovocie pozývajú všetkých študentov, pedagógov, architektov, urbanistov, dizajnérov a širokú verejnosť na Noc architektúry a dizajnu. Takmer po dvoch rokoch absencie otvoríme naše brány a odprezentujeme ateliérové práce našich študentiek a študentov. Okrem verejných prieskumov sa môžete tešiť na množstvo sprievodných podujatí v podobe diskusií a prednášok.

Noc architektúry a dizajnu sa uskutoční 23. júna od 16:00 hod. na Fakulte architektúry a dizajnu STU, na Námestí slobody 19 v Bratislave.

Noc architektúry a dizajnu je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FAD STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať širokej verejnosti výsledky tvorby širokého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

PROGRAM:

16:00 | Otvorenie podujatia | Cena dekana | foyer
17:30 – 18:30 | pajc s Ilonou Németh | kreatívne centrum, kotolňa
18:00 – 19:00 | 15–minútovky | miestnosť 117
19:00 – 20:00 | Pechtle - Mechtle s KINAZO DESIGN | kreatívne centrum, kotolňa
18:00 – 19:00 | SINGULARCH: Off Grid – Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček | diskusia | aula
19:00 – 20:00 | SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR) | prednáška | aula
20:30 – 21:30 | BIG | prednáška | aula
23:00 | Afterka | FUGA

SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény) a FALSE MIRROR OFFICE (Janov). Veľmi nás teší, že v roku 2022 naše ďalšie pozvanie prijal architekt Jaewoo Chon z juhokórejského ateliéru HYPERSPANDREL. Veríme, že jeho tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.

Márk Mátis